Skip to main content

Soovitused, kuidas kassi edukalt puuris transportida

Kassi transpordipuur pakub transpordi ajal turvalisust nii omanikule kui ka kassile. Tihtilugu tunneb kass end julgemalt, olles peidus kindlas suletud ruumis. Kasside transpordipuure on mitmeid erinevaid, sest ka kasside eelistused on erinevad. Küll aga on kõige olulisem, et kass ei kardaks puuri ning ei läheks seda nähes stressi. Antud artiklis on välja toodud viisid, kuidas tekitada kassis usaldusväärsust transpordipuuri vastu ning kuidas saada ärevuses kass puuri.

 

Kuidas luua kassi ja transpordipuuri vahel usalduslik suhe

 

Hea transpordipuur on tugev, turvaline ja stabiilne, hõlpsasti kantav ning vaikselt avatav, et see kassi ei ehmataks. Mõnele kassile meeldib puurist välja näha, samas kui teised on rahulikumad kui puur on läbipaistmatu. Transpordipuuri disain peaks olema selline, et sealt on lihtne tõrksat kassi välja saada. Arglike ja agressiivsete kasside puhul on hea, kui puuril on eemaldatav katus. Taoline lahendus on praktiline ka haige, valudes oleva või piiratud liikumisvõimega kasside kandmiseks. Kokkuvõtvalt on kasside transpordipuure mitmeid, sest ka kassid on erinevate soovidega – seega proovi leida enda kassile meelepärane puur.

 

Põhieesmärk, miks kass ja transpordipuur peaksid omavahel hästi läbi saama on see, et kass õpiks puuri seostama millegi positiivsega ning oleks valmis vabatahtliku puuri sisenema. Selleks on mõistlik puuri esitleda kui kodust mööblitükki – sellele aitab kaasa näiteks puuri vooderdamine pehme tekiga. Kui kassil on mõni lemmik maiustus või mänguasi, siis pane see puuri, et kass läheks seda sinna uudistama. Omanik, kes kasutab kassi treenimiseks sõnu või klikkerit, saab häälte abil kassile märku anda, et kass puuri siseneks. Igal juhul on kassi ja transpordipuuri vahel usaldusliku suhte tekitamisel oluline kasutada kassile meelepärast preemiat ning muuta harjutamine võimalikult vähe stressirohkeks.

 

Kuidas saada tõrkuv kass transpordipuuri? 

 

Kui kass ei ole transpordipuuriga harjunud, tuleb kasutusele võtta teistsugused meetmed. Näiteks tasub puur asetada ruumi, mis on võimalikult väike ning kus on vähe peidupaiku, sest see võib julgustada kassi ise puuri sisenema.  Lisaks võib abiks olla ka feromoonide õhku või puuri piserdamine (30 minutit enne “kass puur operatsiooni”). Feromoone müüakse pihustika pudeli kujul loomapoodides ning need kujutavad endast tehislikke aineid, mis matkivad looduslikke kassidele omaseid keemilisi ained. Feromoonid tekitavad kassis tuttava ja turvalise tunde. Igal juhul ei tasu kassi taga ajada ja teda vägisi puuri lükata, sest siis võib see järgmine kord veelgi keerulisemaks osutuda. Kindlasti on abiks ka pealt lahti kävi transpordipuur, mis teeb kassi puuri saamise veidi lihtsamaks.

 

Transpordipuur autos

 

Kui sa lähed transpordipuuri ja autoga esmakordselt loomaarsti juurde, siis harjuta vähemalt ühe korra puuri autosse ja välja transportimist. Proovi esialgu ilma kassita, et miski ei koliseks ega rapuks liigselt. Transpordipuur tuleks asetada kas autopõrandale nii, et see seal ei loksuks või autoistmele nii, et see on turvavööga kinnitatud. Likuv transpordipuur võib olla kassi jaoks hirmutav ning järskude pidurduste korral kassile viga teha. Kui sinu kass on väga erutunud, siis tasub kaaluda ka rätiku asetamist puuriile, et visuaalset ärritamist vähendada. Kokkuvõttes on oluline, et kass tunneks end puuris hästi ning sina teeksid selle talle transportimise võimalikult vähe stressirohkeks.

 

 

 

Teksti autor: Alina Martjanova, Aasia uuringud, BA, Tallinna Ülikool

Allikas: Rodan, I., Sundahl, E., Carney, H., Gagnon, A. C., Heath, S., Landsberg, G., … Yin, S. (2011). AAFP and ISFM Feline-Friendly Handling Guidelines. Journal of Feline Medicine and Surgery13(5), 364–375.  Retrieved from: https://doi.org/10.1016/j.jfms.2011.03.012