Skip to main content

Kas koera hooldamine professionaali juures mõjutab koera heaolutunnet?

Paljude koerte karvkate vajab spetsiaalset hoolt, näiteks regulaarset pesemist ja karva
lõikamist. Koerte omanikud eelistavad seega kasutada professionaalide abi, kellel on
loomade hooldamiseks olemas spetsiaalsed vahendid. Itaalia veterinaaride poolt läbi viidud uuringus selgus, kas koerte hooldamine võib koera heaolu mõjutada.

Uuringus keskenduti üheksale koerale, kellest kaheksa olid isased ja üks emane ning kõikidest koertest üks oli puhtatõuline. Koertega viidi läbi 30-minutiline hoolduse seanss ehk grooming. Kõik koerad olid keskmist kasvu ja
lühikarvalised. Kuus neist olid eelnevalt groomingul osalenud, kuid kahele koerale oli see esmakordne
kogemus. Uuring viidi läbi jälgimise meetodil ehk kõiki koeri filmiti viis minutit enne sessiooni ja viis minutit peale hooldamist.

Videomaterjali analüüsiti, et tuvastada koertel protseduuriga seotud stressinäitajaid. Lisaks koostas loomade käitumisele spetsialiseerunud veterinaar skaala, et hinnata koerte stressi nullist viieni, kus null tähistas stressi puudumist ja viis kõrget stressi taset. Olulisena toodi uuringu juures välja, et stressi põhjuste väljaselgitamiseks on vaja edasisi uuringuid.

 

Tulemused

 

Statistiliselt ei leitud koerte stressitasemes enne ja pärast groomimist erilisi muutuseid. Märgati ainult, et peale hooldust limpsisid koerad oma nina rohkem, kui enne seda. Koerad, kellel avastati stress, olid selliste tunnustega ka enne hooldust. Lisaks selgus, et stressi võivad põhjustada ka kohad, kus koera hooldamist läbi viiakse. Koerte omanikud ja hooldusteenusepakkujad peaksid pöörata tähelepanu sellele, kuidas koera ärevust enne protseduuri maandada.

 

Teksti autor: Brit Truuts, TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituut, Bioloogia (kõrvalerialaga geoökoloogia)

Allikas: Mariti, Chiara & bein, schigei. (2015). Evaluation of dog welfare before and after a professional grooming session. Dog Behavior 2421-0684.  https://goo.gl/NhKL35