Nii nagu erinevate koeratõugude karvkatted võivad väga erinevad olla, esineb suuri erinevusi ka nende kolju- ja kehakujus. Need erinevused pakuvad ainulaadseid võimalusi koerte morfoloogia ja käitumise vaheliste suhete uurimiseks. Austraalias läbi viidud uuringu eesmärgiks oli anda laialdast infot käitumisnäitajate suhtes erinevate koerte gruppide võrdlemiseks. Tulemused näitasid, et mida väiksema koeratõuga on tegemist, seda probleemsemaks võib kujuneda tema käitumine.
Uuringus osales kuus eritõulist emas- ja isaskoera, kes olid uurimise käigus kontaktis enda omanikuga, et neil oleks turvaline ja kodune keskkond. Loomadele paigutati ümber pea seadeldis, millega mõõdeti kolju pikkust ja laiust. Vaatlusvahendiks valiti C-BARQ instrument. Tegemist on vahendiga, mis loodi eesmärgi nimel anda arvukaid hinnanguid koerte käitumisnäitajate suhtes ning kasutada seda kui laialdast uurimisvahendit erinevate koerte populatsioonide käitumise võrdlemiseks.
Uuringus selgus, et tõukoerte suurus ja kolju kuju on seotud kindlate käitumisprofiilidega. Küll aga ei ole seni veel teada, kas kehaehituse ja käitumise seos on juhuslik või mitte. Ei saa ka järeldada, millised seosed koera geneetika ja elukeskkonna vahel. Loodetavasti tulevased taksonoomilised, geneetika ja arengu uuringud suudavad leida vastused ka nendele küsimustele. Siiski näitavad tulemused, et kodustatud koer kujutab endast väärtuslikku uurimismudelit bioloogilistes protsessides, mis kirjeldavad kehaehituse ja käitumise seoseid.
Teksti autor: Jelizaveta Salnikova, TLÜ, Loodus- ja terviseteaduste instituut, Bioloogia (kõrvalerialaga)
Allikas: Dog Behavior Co-Varies with Height, Bodyweight and Skull Shape. http://journals.plos.org/plosone/article/file?id=10.1371/journal.pone.0080529&type=printable