Kassiomanikel tuleb sageli oma isasne kass ära kastreerida selleks, et vähendada agressiivset käitumist, mööbli kraapimist, territooriumi märgistamist ja päevade viisi kräunumist. Kui pererahval on peale isaskassi ka emaskass, aitab kastreerimine ära hoida soovimatut perelisa. Pärast operatsiooni on oluline kassi eest õigesti hoolitseda ja kinni pidada mõningatest reeglitest. Järgnevas artiklis on välja toodud peamised tüsistused, mis võivad kassil pärast kastreerimist tekkida ning kuidas kassi eest hoolitseda nii, et kogu protsess kulges kassi jaoks võimalikult hästi.
Võimalikud tüsistused
Nii nagu igal meditsiinilisel sekkumisel, võib ka kastreerimisel esineda tüsistusi. Selleks, et osata õigel ajal tähelepanu pöörata, on vaja teada, millised tüsistused võivad tekkida. Peamisteks ohtudeks on:
- Kehatemperatuuri langemine alla 37 kraadi;
- Haavast vere immitsemine;
- Üle kolme päeva kestev palavik (temperatuur üle 39 kraadi);
- Soolestiku peristaltika.
Pärast operatsiooni võib kassil kehatemperatuur langeda alla 37 kraadi. On hea, kui temperatuuri mõõtmiseks on kodus olemas spetsiaalne kraadiklaas, millega mõõdetakse temperatuuri kassi pärakust. Temperatuuri aitab tõsta käppade hõõrumine ja soojenduskotiga soojendamine – kui see ei aita ning kass on juba pikemat aega maganud ning ei liiguta, siis tuleb kiirelt pöörduda kastreerimise läbi viinud kliiniku poole. Kliinikus antakse teile juhendid, kuidas edasi tegutseda. Tüsistuseks võib olla ka mitmepäevane temperatuuri tõus (kasside puhul üle 39 kraadi). Esimesel kolmel päeval pärast operatsiooni on temperatuuri tõus normaalne, aga kui see ei lange ka neljandal päeval, tuleb konsulteerida loomaarstiga.
Kui kastreerimise haavast immitseb verd, siis tuleb kass kliinikusse viia ning talle paigaldatakse krae, mis takistab haava lakkumist ja näkitsemist. Lisaks võib tekkida ka soolestiku peristaltika ehk silelihaste laineliste liigutuste häire, mille korral tuleb kindlasti konsulteerida loomaarstiga, kes määrab kassile sobivad lahtistid.
Kassi eest hoolitsemine pärast operatsiooni
Kastreerimisest taastumine kestab keskmiselt 48 tundi. 12 tundi enne ja 24 tundi pärast operatsiooni ei tohi loom midagi süüa, et operatsiooni käigus ei satuks toit hingamisteedesse. Pärast narkoosi võib kassil tekkida iiveldus, ta võib oksendada ja keelduda nii veest kui toidust. Kui kass ei söö ka pärast 24 tunni möödumist, tuleks teda toita süstla või pipetiga väikeses koguses vedela toiduga.
Kass võib 8-10 tundi pärast narkoosist ärkamist imelikult käituda. Ta võib püüda näiteks ära joosta või pugeda kodu kaugeimasse nurka. On oluline jälgida, kuidas su lemmik käitub ning et peidupaigale oleks võimalik ligi pääseda. Vastasel juhul puudub ülevaade, kas tema haav on ehk mädanema läinud ning kass vaevleb.
Kass ei pruugi pärast operatsiooni kontrollida enda soolestiku ja kusepõie tühjendamist, mistõttu on taastumiseks mõeldud pesa puhul oluline arvestada, et seda saaks vajadusel puhastada.
Kastreeritud kassi toitmine
Pärast operatsiooni toimuvad looma organismis hormonaalsed muutused, mis avaldavad mõju ka iseloomule ja soovidele. Üldiselt kassidel söögiiisu suureneb ja kui söömist ei piirata, võib see põhjustada rasvumist. Kui osta valmistoitu, siis tuleks tähelepanu pöörate selle koostisele – seda isegi kastreeritud kassidele mõeldud eritoidu puhul. Soovituslik on valida toit, mis sisaldab kõige vähem magneesiumi ja fosforit, sest paljude uuringute järgi väljuvad just need ained neerudest üsna halvasti ning muutuvad kergesti neerukivideks.
Lisaks tasub vähendada kassi toitmist kalaga 1-2 korrani kuus ning täielikult kõrvaldada toidust tursk ja mintai. Äärmiselt ebasoovitav on kastreeritud kassi sööta kuivtoiduga. Nimelt vajavad kassid niiskust sisaldavat toitu. Kuivtoidu tarbimisel peavad kassid kolm korda rohkem vett jooma, et tagada piisav neerude töö.
Teksti autor: Alina Martjanova, Hiina uuringud, BA, Tallinna Ülikool
Allikas: Дурныкина, А., Князева, Е., Дюмин, М. (2016). Кастрация и влияние на организм котов. Электронный научно-методический журнал Омского ГАУ. https://cyberleninka.ru/article/v/kastratsiya-i-ee-vliyanie-na-organizm-kotov